Na czym polega auto detailing?

Kategoria: Aktualności Dodano:

Miłośnicy motoryzacji najczęściej kojarzą się z osobami, które są mocno skupione na kwestiach związanych z osiągami samochodów oraz ich możliwościami jezdnymi. Powszechnie uważa się, że interesują ich głównie rozwiązania techniczne, które sprawiają, że auta zyskują dużą moc, wysokie przyspieszenia lub są w stanie z dużymi prędkościami pokonywać wymagające trasy albo przemierzać bezdroża. 

Miłośnicy motoryzacji najczęściej kojarzą się z osobami, które są mocno skupione na kwestiach związanych z osiągami samochodów oraz ich możliwościami jezdnymi. Powszechnie uważa się, że interesują ich głównie rozwiązania techniczne, które sprawiają, że auta zyskują dużą moc, wysokie przyspieszenia lub są w stanie z dużymi prędkościami pokonywać wymagające trasy albo przemierzać bezdroża. W rzeczywistości jednak na ogół zamiłowanie do techniki idzie w parze z określonymi preferencjami estetycznymi. Równie duże emocje wśród fanów czterech kółek są w stanie wywoływać zarówno nietuzinkowo zaprojektowane kształty nadwozia, jak i nieskazitelna powierzchnia lakieru czy nawet jego kolor. Zazwyczaj ciężko spotkać kierowcę, który nie zwróci uwagi na atrakcyjnie wyglądające auto czy błyszczący lakier, nawet jeśli w grę nie wchodzi żaden „super samochód”. Z roku na rok coraz powszechniejsze staje się też dbanie o to, jak prezentuje się pojazd i jego kompleksową pielęgnację zewnętrzną i wewnętrzną. Trudno się temu dziwić – nienosząca śladów uszkodzeń powłoka lakiernicza to nie tylko kwestia estetyki, ale także jeden z ważniejszych elementów wpływających na możliwość uzyskania dobrej ceny przy odsprzedaży samochodu. Oba te motywy sprawiają, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie auto detailingiem. Przyjrzyjmy się bliżej temu, dlaczego jest on tak popularny i zobaczmy, na czym polega.

 

Rola lakieru samochodowego i jego możliwe uszkodzenia

 

Lakier samochodowy ma duże znaczenie dla każdego auta zarówno ze względów estetycznych, jak i z uwagi na funkcję ochronną, którą pełni. Jeśli chodzi o wygląd, walory dobrze utrzymanego lakieru są dość oczywiste. Ładna, jednolita i nieuszkodzona powłoka lakiernicza sprawia, że samochód może prezentować się tak, jakby dopiero co wyjechał od dealera, co przekłada się na jego cenę i jest widocznym dowodem tego, że właściciel utrzymuje auto w idealnym stanie – rzadko się zdarza, że ktoś, kto poświęca dużo uwagi stanowi karoserii, jednocześnie lekceważy kwestie związane z terminowymi przeglądami i wymianą części eksploatacyjnych.

Równie istotna jest rola, jaką odgrywa lakier w zabezpieczeniu pojazdu przed wpływem czynników zewnętrznych. Każdy samochód jest narażony na regularny kontakt z wodą opadową, a w zimie z solą używaną do posypywania dróg – oba te elementy w dużym stopniu mogą przyczyniać się do podwyższonego ryzyka korozji. Szczelna i nienaruszona powłoka lakiernicza na ogół zapobiega pojawianiu się ognisk rdzy, ponieważ odcina powierzchnię metalu od dostępu tlenu, co blokuje cały proces.

Niestety z czasem każda powłoka lakiernicza ulega stopniowemu zużyciu. Choć tempo pogarszania się stanu lakieru zależy w największej mierze od warunków, w jakich eksploatowany jest pojazd, to duże znaczenie ma także jej odpowiednie zabezpieczanie. Liczba zagrożeń przyczyniających się do powstawania uszkodzeń jest bardzo długa. Szkody wyrządzają zalegające na nawierzchni drogi kamienie, które uderzając w karoserię, mogą powodować powstawanie odprysków. Wiele problemów rodzi korzystanie z myjni automatycznych, które czasami rysują lakier i mogą być jednym z ważniejszych źródeł uszkodzeń. Kłopoty sprawiają szkody parkingowe czy otarcia spowodowane niewielkimi kolizjami.

Ważną przyczyną zniszczeń lakieru są też czynniki „naturalne” – opadające na karoserię i szybko gnijące liście i igły. Powodem uszkodzeń bywają zwierzęce pazury – chodzi tu zwykle o chodzące po aucie ptaki, koty bądź wiewiórki. Poważnym zagrożeniem dla stanu powłoki lakierniczej są ptasie odchody i rozbijające się o auto owady. Poza nimi kłopoty sprawiają rosnące tuż przy wąskich drogach rośliny, które nierzadko rysują boki auta, przyklejające się do karoserii substancje bitumiczne używane do budowy lub remontów dróg czy rozmaite chemikalia – mające kontakt z lakierem paliwa, płyny eksploatacyjne, zwłaszcza płyn hamulcowy, olej albo chłodziwo. Wiele szkód może też wyrządzić wżerający się w lakier pył ze ścierających się tarcz i klocków hamulcowych.

 

Pielęgnacja i regeneracja powłoki lakierniczej dzięki auto detailingowi

 

Istnieją różne sposoby na zachowanie lakieru w dobrym stanie. Wszystkie zabiegi związane z poprawą jakości lakieru albo z zabezpieczeniem go przed możliwymi uszkodzeniami określa się zbiorczo terminem auto detailingu. W pojęciu tym mieści się zarówno regularne dbanie o stan lakieru, jak i jego ochrona, a w razie potrzeby także renowacja. W ramach codziennej troski o powłoki lakiernicze najczęściej pojazdy są starannie myte, a na karoserię nanosi się rozmaite warstwy  ochronne, których zadaniem jest zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia przed przywieraniem zanieczyszczeń oraz uszkodzeniami chemicznymi i mechanicznymi. Wśród najczęściej wybieranych preparatów są m.in. substancje hydrofobowe, które ograniczają zbieranie się zanieczyszczeń, a przy tym ułatwiają spływanie wody z auta. Równie chętnie stosuje się powłoki elektrostatyczne, zmniejszające gromadzenie się na lakierze pyłów. Bardzo popularne jest nakładanie powłok ceramicznych, które utwardzają powierzchnię i uodparniają ja na zarysowania i oddziaływanie chemikaliów. Wielu użytkowników decyduje się na korzystanie z klasycznego wosku.

W przypadku, gdy lakier ulegnie uszkodzeniu, jego atrakcyjny wygląd może być na ogół przywrócony za pomocą dość prostych, lecz skutecznych zabiegów renowacyjnych związanych z polerowaniem. Jest to możliwe, ponieważ powłoka lakiernicza każdego auta ma budowę warstwową. Na samych blachach nie układa się od razu lakieru, lecz najpierw zabezpiecza się je cienką warstwą cynku. Na nim nanosi się powłokę fosforanową, która pomaga w ochronie metalu przed dostępem tlenu. Kolejno nanoszony jest grunt kataforetyczny, którego zadaniem jest poprawa przylegania następnych powłok do stosunkowo dużych powierzchni blach. Później stosowany jest grunt, a po nim lakier bazowy nadający autu kolor. Ostatnią powłokę stanowi zwykle dość gruby lakier bezbarwny. To właśnie jego uszkodzenia psują efekty wizualny i nie pozwalają cieszyć się ładnym wyglądem auta.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zmętnienie, zabarwienie lub zarysowanie lakieru bezbarwnego. W tym ostatnim przypadku w lakierze tworzą się bruzdy, które rozpraszają promienie światła padające na auto, w związku z czym nie mogą one ulegać odbiciu, co gwarantuje ładny i równomierny połysk. Metodą na poradzenie sobie z tego rodzaju problemami jest spolerowanie lakieru bezbarwnego na tyle, by usunąć powstałe rysy, odpryski i przebarwienia. Po takiej operacji wykonywanej za pomocą różnych środków umożliwiających dekontaminację, a później polerowanie – glinek, specjalnych mleczek czy past polerskich – przy odrobinie wprawy i korzystaniu z właściwych narzędzi można przywrócić karoserii dawne lśnienie.

 

Nie tylko lakier – pozostałe aspekty auto detailingu

 

Dobry stan lakieru samochodowego jest szczególnie ważny ze względu na to, że pokrywa zdecydowaną większość nadwozia i ma największy udział w tym, jak prezentuje się pojazd. Warto jednak pamiętać, że w ramach autodetailingu dba się również o inne elementy zewnętrzne, a także o wnętrze pojazdu. Jeśli chodzi o elementy karoserii, to specjalnej pielęgnacji wymagają niepolakierowane części wykonane z tworzywa sztucznego – nakładki na progi, nadkola, listwy mocowane na drzwiach, lusterka, klamki czy elementy zderzaków. Właściwe preparaty są w stanie powstrzymać ich odbarwianie pod wpływem promieniowania UV oraz nadać im głęboki i pełny kolor. Odpowiedniego traktowania wymagają także szyby samochodowe, które powinny być nie tylko właściwie oczyszczone i odtłuszczone, ale także zabezpieczone przed osadzaniem się zanieczyszczeń.

Równie ważna jest pielęgnacja felg – w tym przypadku używa się zarówno preparatów do usuwania pyłu z klocków i tarcz hamulcowych, jak i rozwiązań podobnych do tych, z których korzysta się przy lakierach, a więc past i mleczek polerskich oraz środków zabezpieczających. Dla dobrego wyglądu auta znaczenie ma także głęboka czerń opon, w auto detailingu stosuje się więc środki, które pozwalają na odświeżenie i oczyszczenie, a następnie poczernienie oraz zabezpieczenie powierzchni gumy. Odpowiedniej troski wymagają także elementy metalowe, z których trzeba usuwać wszelkie zabrudzenia i utlenione warstwy materiału. Wypolerowania mogą wymagać także plastikowe klosze lamp i kierunkowskazów.

Wielu zabiegów wymaga też zwykle wnętrze pojazdu. Konieczne może być czyszczenie i pielęgnowanie tapicerki materiałowej lub skórzanej – foteli, ale także deski rozdzielczej, boczków drzwi, podsufitki i wykładzin osłaniających podłogę. Równie istotne jest dbanie o znajdujące się w kabinie plastiki i zastosowanie środków pozwalających na pozbycie się przykrych zapachów.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień