Czy niewidzialne wycieraczki działają?

Kategoria: Aktualności Dodano:

Deszcz jest zjawiskiem atmosferycznym, które nie sprzyja korzystaniu z pojazdów mechanicznych, zwłaszcza tych, które poruszają się z większymi prędkościami. Woda gromadząca się na nawierzchni znacznie wydłuża drogę hamowania i zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg, ze względu na zmniejszanie tarcia między powierzchnią opon a podłożem. Przyczynia się także do powstawania zjawiska aquaplaningu, co prowadzi do utraty przyczepności wskutek utworzenia się poduszki wodnej w wyniku nagromadzenia się warstwy wody pod dużym ciśnieniem hydrodynamicznym. 

Opady deszczu mają wpływ również na poważne ograniczenie widoczności. Intensywne opady zmniejszają przejrzystość powietrza i powodują, że wszystkie obiekty są o wiele gorzej widoczne. Problemem jest także gromadzenie się wody na szybach, co w niektórych przypadkach bardzo ogranicza pole widzenia kierowcy i może przyczynić się do powstawania groźnych sytuacji. Kłopoty związane ze skutkami ulewnego deszczu można jednak znacznie ograniczyć. Jednym z niezawodnych sposobów jest korzystanie z niewidzialnych wycieraczek, które są w stanie znacznie poprawić bezpieczeństwo i sprawić, że jazda autem będzie bardziej komfortowa również w niesprzyjających warunkach. Przekonajmy się, jakie problemy wiążą się z gromadzącą się na powierzchni szyb wodą i sprawdźmy, jak radzi sobie z tym zjawiskiem niewidzialna wycieraczka.

 

Dlaczego deszcz jest tak dużym utrudnieniem dla kierowców?

 

Woda, która zbiera się na powierzchni szyb stanowi dość poważny kłopot. Choć wszystkie szyby w aucie są ustawione pod dość znacznym kątem, to przy większych opadach jej ilość jest na tyle duża, że często tworzy dość jednolitą powłokę, która załamuje światło i w bardzo dużym stopniu ogranicza widoczność. Wiele problemów stwarzają także stosunkowo liczne duże i rozlane krople, które dość mocno „przywierają” do płaskich powierzchni. W przypadku przedniej szyby rozwiązaniem jest używanie wycieraczek, które, mimo tego, iż mają swoje ograniczenia, to są w stanie ściągnąć wodę z większej części przeszklenia. Podobną funkcję pełnią wycieraczki montowane na tylnej szybie, choć tu promień działania jest zwykle znacznie mniejszy.

Znacznie większym kłopotem okazuje się natomiast woda, która gromadzi się na powierzchni szyb bocznych – przeszkadza ona w obserwacji bezpośredniego otoczenia drogi, a często zaburza ocenę odległości czy prędkości, z jaką zbliża się inny pojazd. Woda jest także znaczną przeszkodą wówczas, gdy kierowca musi spojrzeć przez szyby zamontowane w tylnych drzwiach lub w którymś ze słupków, np. podczas cofania, parkowania lub zmiany pasa. Trudności z widocznością powoduje także woda, która spływa po lusterkach zewnętrznych. Można sobie wprawdzie z nią poradzić przy użyciu podgrzewania, jednak najczęściej odpowiedni efekt można uzyskać dopiero po dłuższej chwili.

Warto też wspomnieć, że o ile korzystanie z przednich wycieraczek podczas jazdy z niewielką szybkością jest dość efektywne, o tyle kiepsko sprawdza się, gdy samochód przemieszcza się z prędkościami autostradowymi. W takiej sytuacji ramiona wycieraczek poruszając się, muszą pokonywać znaczny opór powietrza, co bardzo obciąża ich mechanizm. Problemem jest również siła dociskająca je do powierzchni szyby, która sprawia, że pojawia się znaczne tarcie, a prędkość działania nie jest zadowalająca. Kłopotliwa bywa także wielkość obszarów, które nie są w polu działania wycieraczek – gromadzi się tam nie tylko woda opadowa, ale także wpływa część wody usuwanej przez wycieraczki, co sprawia, że przez te części szyby często niewiele widać.

 

W jaki sposób działa niewidzialna wycieraczka?

 

Woda opadowa zbiera się na powierzchni szyb w sposób, który znacznie ogranicza widoczność z kilku powodów. Przede wszystkim odpowiedzialna za to jest tzw. zwilżalność szkła, która sprawia, że woda łatwo rozlewa się po nim, tworząc dość rozległą warstwę lub krople o znacznych rozmiarach. Wynika to z faktu, że względnie silnie oddziałuje ono z wodą, jej cząsteczki bez problemu przywierają do jego powierzchni. Przywieralność ta nazywana adhezją wynika po części z tego, że powierzchnia szkła nie jest aż tak gładka, jak mogłoby się wydawać, więc cząsteczki wody znajdują w niej wiele chropowatości, w które mogą wnikać. Ponieważ siła oddziaływań między cząsteczkami wody jest dość duża, kolokwialnie mówiąc, całość „trzyma się razem”.

Działanie niewidzialnej wycieraczki polega na tym, że składniki preparatu są w stanie wniknąć w niewielkie chropowatości szkła i sprawić, że jego powierzchnia staje się jednolita. Dzięki temu, iż cząsteczki nie mają się jak „zaczepić”, siła adhezji, a zatem przylegania do powierzchni spada. To jednak niejedyne oddziaływanie, które sprawia, że użycie środka tego rodzaju może być skuteczne. Ponieważ cząsteczki wody są dipolami, tzn. mają biegun dodatni i ujemny łatwo oraz mocno łączą się ze sobą, tworząc strukturę, mającą stosunkowo wysokie napięcie powierzchniowe – cząsteczki silnie się przyciągają, co widzimy, gdy na powierzchni tworzą się mocno zaokrąglone krople. Zmniejszenie adhezji sprawia, że napięcie powierzchniowe nie ma „konkurencji”, która równoważyłaby jego efekt. Cząsteczki wody przylegają do podłoża mniejszą powierzchnią niż okrąg tworzący ich średnicę. To z kolei sprawia, że siła grawitacji jest większa niż siła adhezji, więc krople wody znacznie łatwiej ściekają w dół. Połączenie wszystkich zjawisk tworzy na powierzchni szyb tzw. powłokę hydrofobową, czyli powłokę „odpychającą wodę”.

Efekty niewidzialnej wycieraczki jest łatwo dostrzegalny na wszystkich szybach i lusterkach. Szczególnie spektakularnie zadziała jednak na przedniej szybie, zwłaszcza jeśli samochód porusza się z większą prędkością. Woda, która normalnie gromadziłaby się na powierzchni, zostanie przez pęd powietrza zepchnięta i w wielu przypadkach auto będzie mogło jechać bez włączonych wycieraczek. Warto pamiętać, że naniesiony na szybę preparat nie tylko poprawia ściekanie wody, ale też znacznie ogranicza osadzanie się na szkle wszelkiego rodzaju zabrudzeń.

 

Jak należy stosować niewidzialną wycieraczkę i jakich efektów można się spodziewać?

 

Dla zapewnienia najlepszych efektów preparat powinien być nanoszony zgodnie z zaleceniami producenta. Mogą się one nieco różnić w przypadku różnych środków, jednak ogólną zasadą jest konieczność dobrego oczyszczenia szyb – ze wszystkich nierówności szkła trzeba usunąć znajdujące się tam zabrudzenia. Równie istotne jest skrupulatne odtłuszczenie powierzchni szkła. Jest to ważne, ponieważ w przeciwnym razie niewidzialna wycieraczka nie będzie mogła wniknąć we wszystkie wolne przestrzenie i „wygładzić” powierzchni szkła.

Niewidzialna wycieraczka najlepsze efekty daje przy większych prędkościach, jednak na ogół łatwiejsze pozbywanie się wody można zaobserwować już przy około 70–80 km/h, preparat sprawdzi się więc także podczas jazdy po mieście. Podobnie jak inne środki wystawione na działanie warunków zewnętrznych niewidzialna wycieraczka ma określoną trwałość. W zależności od rodzaju specyfiku może to być od kilku do kilkunastu tygodni, choć wiele zależy także od temperatury powietrza czy częstotliwości opadów oraz tego, jak często auto będzie myte przy użyciu rozmaitych chemikaliów. Wiele szamponów może dość znacznie skracać czas, w jakim efekt powinien się utrzymywać.

Warto pamiętać, że zalety niewidzialnej wycieraczki przejawiają się przez cały rok, niezależnie od pogody. Przy braku opadów na szybach będzie się zbierało mniej pyłu, łatwiej będzie też z nich usuwać rozbijające się o auto owady czy inne zanieczyszczenia. Zimą na szybach nie będzie się zbierał rozpuszczony śnieg, bez przeszkód będzie je więc można oczyścić. Poza szybami i lusterkami warto też rozważyć naniesienie specyfiku na klosze reflektorów – nie tylko łatwiej będzie z nich spływała woda, ale pozostaną też dłużej czyste. Plusem jest też stosunkowo niewielki koszt preparatu.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień