Czym jest glinka samochodowa i jak ją stosować?
Glinka samochodowa to plastyczna masa zawierająca cząsteczki ścierne, która przeznaczona jest do mechanicznego usuwania zanieczyszczeń z powierzchni lakieru. Dzięki niej skutecznie pozbędziesz się problematycznych zabrudzeń, takich jak smoła, żywica czy opiłki klocków hamulcowych. Jednocześnie glinkowanie samochodu jest bezpieczniejsze i mniej agresywne niż polerowanie z zastosowaniem past polerskich.
Działanie glinek samochodowych
Do usunięcia zanieczyszczeń z powierzchni samochodu często nie wystarczy woda z dodatkiem kosmetyku myjącego, np. szamponu. W ten sposób pozbędziemy się tych najłatwiejszych, powierzchniowych zabrudzeń — cała reszta pozostanie. Dlatego właśnie wykonywane jest glinkowanie aut z zastosowaniem omawianej w tym wpisie glinki. Glinka to nic innego jak mieszanka polibutenu (masy plastycznej) oraz cząsteczek ściernych. Teoretycznie działa niczym papier ścierny, jednak niezwykle delikatny, więc nie należy mieć obaw, że stosując ten produkt, dojdzie do uszkodzenia struktury lakieru. Jednocześnie to właśnie za sprawą niewielkich cząsteczek ściernych możliwe jest dogłębne oczyszczenie powierzchni. Co więcej, masa jest plastyczna, a jej powierzchnia kleista, dzięki czemu można idealnie oczyścić nawet trudno dostępne miejsca, np. krzywizny nadwozia.
Jak prawidłowo wykonać glinkowanie samochodu?
Dobrej jakości glinki samochodowe są bezpieczne w użyciu, niemniej przed ich zastosowaniem zalecane jest odpowiednie przygotowanie. Wskazane jest umycie pojazdu i przeprowadzenie dekontaminacji przy użyciu dedykowanej chemii. Przy glinkowaniu bezwzględnie trzeba używać lubrykantu do glinki, który nada jej odpowiedniego poślizgu. W tym można sięgnąć po dedykowany środek lub dowolny quick detailer, w ostateczności sprawdzi się też roztwór wody z mydłem. Niewskazane jest jednak stosowanie glinki bez jakiekolwiek lubrykantu, gdyż wówczas istnieje ryzyko zarysowania lakieru.
Przy wyborze glinki należy też zwrócić uwagę na charakterystykę ścieralności. Produkty z tego zakresu mogą być lekko ścierne lub mocno ścierne. Oczywiście im mocniejszy materiał, tym większa skuteczność usuwania zanieczyszczeń.
Kiedy warto użyć glinki samochodowej?
Glinka może być użyta w przypadku lakieru samochodowego. W tym przypadku glinkowanie wykonywane jest przed zabezpieczaniem powierzchni lub polerowaniem w celu dokładnego usunięcia wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni. Oprócz tego przy gruntownym myciu pojazdu też można sięgnąć po glinkę. Sprawdza się ona doskonale także podczas mycia reflektorów czy elementów plastikowych.