Pady polerskie. Kryteria wyboru

Kategoria: Aktualności Dodano:

Polerowanie lakieru to jeden z najlepszych sposobów na nabłyszczenie i zabezpieczenie karoserii przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Proces ten powinien być jednak wykonywany umiejętnie, z uwzględnieniem konkretnych wymagań lakieru samochodowego oraz jego kolory, a także rodzaju używanej pasty. Bardzo ważny jest dobór właściwych przyrządów do polerowania, które zapewnią nie tylko skuteczność, ale i bezpieczeństwo. Do produktów z tego zakresu zaliczamy przede wszystkim pady polerskie. Jak wybrać dobry pad polerski? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pady polerskie?

Pady polerskie dostępne są w różnych wariantach. Różnią się od siebie odmienną twardością, średnicą, kształtem, przepustowością powietrza, a także wytrzymałością. Przeznaczone są do montażu na tarczę polerki. Współpracują wraz z pastami polerskimi, które służą do ścierania i nabłyszczania lakieru. Zarówno w przypadku padów, jak i past, mamy do czynienia z różnymi produktami, a dobór odpowiedniego zestawu wpływa na ostateczne efekty prac.

Wyróżniamy kilka rodzajów padów polerskich. Przede wszystkim są to futra polerskie, najczęściej wykonane z wełny owczej. Cechują się dużą siłą pracy, więc mogą być zastosowane nawet w przypadku mocno zniszczonych lakierów. Wykazują one dość agresywne działanie na powierzchnię, dlatego też ich obsługą powinny zajmować się osoby, które mają stosowne doświadczenie w tym zakresie. Nieumiejętne stosowanie futer polerskich może doprowadzić do powstania przetarć czy innych niechcianych defektów i uszkodzeń.

Oprócz tego wyróżniamy rozmaite warianty gąbek polerskich, które powstają z pianki poliuretanowej o strukturze otwartokomórkowej i zamkniętokomórkowej. Przeznaczone są zarówno do redukcji uszkodzeń na lakierze, jak i do czynności wykończeniowych. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę nie tylko na twardość, ale przede wszystkim strukturę pianki, która powinna podczas pracy zapewniać odpowiedni przepływ powietrza. Jest to ważne ze względu na konieczność chłodzenia powierzchni lakieru i stopniowego aplikowania pasty na powierzchnię. W porównaniu do futer polerskich gąbki wykazują mniej agresywne, za to bardziej precyzyjne działanie. Są zatem bezpieczniejsze, więc mogą być wykorzystywane nawet przez osoby ze stosunkowo małym doświadczeniem w zakresie polerowania samochodów — chociaż nadal warto zaznajomić się z zasadami ich użytkowania, aby korekta lakieru była wykonana możliwie jak najlepiej. Oczywiście występują w różnych twardościach. Im większa twardość, tym większa skuteczność działania, ale i — niestety — ryzyko spowodowania uszkodzeń lakieru. Amatorzy powinni sięgać raczej po miękkie lub średnio twarde pady. Ich twardość oznaczana jest przez producentów specjalnymi kolorami.

Jesteś zainteresowany padami polerskimi? Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą naszej firmy.

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień